Psaní všemi deseti

Publikoval Gabriela Nováková, Radek Ivanov
Datum 26.3.2020

Krásný den všem,
pamatujete, jak jsme na naší úvodní hodině Informatiky diskutovali o tom, k čemu nám je užitečné naučit se psát všemi deseti prsty? Komu se hodí umět psát „všemi 10“?
Vyjmenovali jsme si řadu povolání jako zapisovatelka u soudu, „ajťák“, všemožné administrativní pozice spojené s prací na počítači, ale také lékaře, který musí psát lékařské zprávy...
V té době nás, ale rozhodně nenapadlo, že by nastala situace, kdy vy – žáci a my – učitelé budeme výuku realizovat ze svých domovů, a svým způsobem budeme závislí na tom, předávat si znalosti a informace prostřednictvím elektronické komunikace.
Právě v tuto chvíli, kdy denně reaguji na mnoho zpráv a e-mailů, jsem vděčná za to, že jsem se ve škole, kde jsem studovala, naučila psát všemi deseti prsty.
Naším společným cílem, který jsme si na 1. hodině informatiky stanovili, je postupně se tomuto „umění“ naučit, a díky tomu tak efektivněji komunikovat s druhými a též snáze plnit své školní či v budoucnu pracovní povinnosti.
Věřím, že i touto cestou vzdálené výuky to společně dokážeme. Nakročeno k tomu máme, základ všeho již znáte a jste šikovní a učenliví.
Pozorně sledujte web školy a týdenní plány, kam budu pravidelně vkládat zadání dalších lekcí pro trénování.
Tak a teď konec povídání. Pojďme se vrhnout na trénování psaní všemi 10, protože bez trénování, jak jste již za těch pár hodin výuky zjistili, to holt nepůjde. A díky pravidelnému psaní, uvidíte, jak se velmi rychle budete zlepšovat.
Na začátek si nejprve „oprášíme“ to, co jsme se již naučili a pak dle zadání můžete začít trénovat a plnit úkoly.
Držím Vám palce a pamatujte při trénování na to, co jsme si na hodinách říkali při psaní všemi 10 – nedívat se na prsty aneb „NEDATLUJ“.
Těším se až se společně zase uvidíme na hodině informatiky

Gábina Nováková

Jak začít?
• pohodlně se usaď ke svému počítači
• vzpomeň si na správný posed (viz. obrázek „Jak správně sedět u PC “?)
• zaměř se na rozložení prstů po klávesnici (viz. obrázek „Základní rozložení prstů na klávesnici“)
- výchozí body jsou písmena „f“ a „j“, kde jsou „výstupky“, které i po hmatu bez dívání nalezneš - na tato písmenka polož ukazováčky
- další prsty poskládej na další klávesy v této střední řadě, tj. obsadíš další písmenka: l, s, a, ů,
- malíčky budou položeny na písmenech „a“ a „ů“
• klidně si pusť nějakou tvou oblíbenou hudbu, která tě namotivuje
• pečlivě si přečti zadání práce, resp. „tréninku“, který tě dnes čeká

Jak správně sedět u PC?

Základní rozložení prstů na klávesnici